Kállai TáncStúdió

A tánciskola hatása a gyermek személyiségfejlődésére

 

Az előző cikkben azt jártuk körbe, milyen jótékony hatással van a gyermekek fejlődésére a mozgás. Most azt nézzük, milyen hatással van a személyiségükre.

A technika fejlődésének következtében egyre kevesebbet játszanak együtt a gyerekek. A kommunikációjuk nagy része is elektronikus formában történik, aminek köszönhetően egyre jobban elszigetelődnek. Alig van tényleges kapcsolatuk egymással. A táncórák viszont csoportos formában zajlanak, gyakran párcserével. A kicsik a kortársaik között vannak. Lehetőséget kapnak baráti kapcsolatok építésére az iskolán kívül is.

A közösségben történő táncolás és a zene hatására oldódik a stressz (amiből jelenleg sajnos a gyermekeknek is kijut bőven). A félénkebbek önbizalomra tesznek szert, az ideges típusúak megnyugszanak.

A hagyományos iskolai oktatásban az alapvető illemszabályok és az etikett igen kis szerepet kap. A tánctanulás során a gyermekek azt is megtanulják, hogyan viselkedjenek egy bálban, színházban vagy fogadáson, ami természetesen az öltözködésre vonatkozó illemszabályokat is magában foglalja. Hiszen gondoljunk csak bele: a táncbemutatókon a tornacipőket felváltja a körömcipő, a farmernadrágokat az alkalmi ruha.

A rendszeres szereplés eredményeként pedig kimondhatjuk, hogy sokkal magabiztosabban viselkednek egy vizsgahelyzetben (legyen az felvételi, érettségi vizsga, tanulmányi verseny vagy állásinterjú).

A statisztikák azt mutatják, hogy a művészek és a sportolók nem csak a tanulásban, de a munkájukban, vállalkozásukban is jobban teljesítenek másoknál. Hogy mi lehet az oka? A következő: megtanulnak tervezni és beosztani az idejüket. (Szóval nem kell attól félni, hogy a tanulás rovására megy. Lehet, hogy kevesebb ideje lesz délutánonként, de azt megtanulja kihasználni.)

Összegzésképen azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a tánc egyaránt jó hatással van nem csak a felnőttek, de a gyermekek testi és lelki fejlődésre is. Karban tartja, fejleszti, erősíti az izmokat. Általános stressz oldó hatása van. Fejleszti a zenei ízlést és a szépérzéket, igényessé tesz a művészetekre. Kapcsolatokat teremt, és több tekintetben segíti a tanulást. Hogy megéri-e? Szerintünk nem kétséges.

Kállai Lili

facebook.com/tanctanarod

Címkék: Gyermektánc

A tánc kedvező hatásai a gyermek fejlődésére

 

A tánc jótékony hatásairól már írtam. Most azt szeretném veletek megosztani, hogy a tánc milyen jótékony hatással lehet gyermekeitek testi-lelki egészségére, sőt képességfejlődésére. Hiszen ki ne szeretné, hogy a gyereke egészséges és boldog legyen!

A kicsiknek napi több óra mozgásra, szaladgálásra, ugrándozásra van szükségük. A tánc és a zene korábban szerves részét jelentette a mindennapokban. Az utóbbi évtizedekben viszont az életvitel rengeteget változott. Az gyerekek bekényszerültek az iskolapadba, ami sajnos nem túl egészséges életforma.  A rengeteg különóra, a számítógép és a televízió korában délután sem töltenek elég időt mozgással.

Általános iskolás korban a gerincünk még nagyon hajlékony. A napi akár nyolc óra ülés nagyon gyakran vezet gerincbántalmakhoz már kis korban. A táncban nagy hangsúlyt kapnak a gerinc melletti izmok. Ezek fejlesztése, erősítése nemcsak egészséges, de szép tartáshoz is vezet

Gondoljunk bele, milyen zenét hallgatnak a mai fiatalok! Azt tapasztaltuk, hogy van olyan iskola, ahol a suli rádióban már korán reggel üvölt a gépi zene. A komolyzene viszont emeli az IQ-t. Saját szemünkkel láttuk, hogy rövid idő alatt megkedvelik a tánczenéket, sőt a komolyzenére is szívesen táncolnak! Ezzel természetesen a ritmusérzék fejlesztése is együtt jár.

A kutatások bebizonyították, hogy a mozgásszegény életmód gyakran diszlexiához vezethet (sajnos tény, hogy egyre többen küzdenek diszes problémákkal). Jó hír, hogy a tánc fejleszti a beszédkészséget. Ebből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy akik táncolni tanulnak jobb beszéd- és olvasási készségre tesznek szert. Ez hatalmas előny, hiszen az olvasás a tanulás alapja.

Serkenti a vérkeringést, ezáltal nő az agy vérellátottsága, ami segít a tanulásban. Sokkal eredményesebben lehet mozgás után tanulni!

A táncban számos olyan mozdulat van, mely összehangolja a két agyféltekét. A jelenlegi iskolarendszer sajnos szinte csak a bal agyféltekét fejleszti. Ezzel szemben a jobb agyfélteke fejlesztése számos előnnyel jár a tanulásban és az életben egyaránt.

A művészetek, különösen a tánc és a zene, nagyon sokban segítik a gyerekeket a tanulásban, de az élet egyéb területein is rengeteg előnnyel jár. Kár lenne megfosztani őket ettől!

 Kállai Lili

facebook.com/tanctanarod

Címkék: Gyermektánc
süti beállítások módosítása